سریال خاتون
رئالیتی شو پدر خوانده

سریال خون سرد

پوست شیر

سریال جیران

ترکیب خط و نقش با قلم ملا باقر

تاریخ : 1396.02.17
نویسنده : Honarmand
نظرات : 0

هنرمندیها : او پیرمردی روستایی از شهرستان شازند است، از راه ذهن و به دور از سواد خطوط را همراه با نقاشی بر پیکر کاغذ نقش می بخشد که بار دیگر ثابت شود تلاش و عشق تمامی موانع را از سر راه بر می دارد.

 

خطاط فاقد سواد

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شازند در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، گفت: ایرج محمدی ملاباقر حدود 60 سال سن دارد و در روستای ملاباقر از توابع سربند شهرستان شازند زندگی می کند.

مسعود عظیمی بیان کرد: این هنرمند سال هاست که هنر خطاطی و نقاشی را در هم می آمیزد و آثار فاخری خلق می کند و نکته جالب در خصوص او نداشتن سواد است.

وی ادامه داد: ملاباقر به گفته خودش مراحل تحصیل را تا سوم ابتدایی ادامه داده اما، به مرور آموخته های سه سال تحصیل را فراموش کرده است و می توان گفت ملاباقر فاقد سواد است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شازند عنوان کرد: ملاباقر به صورت کاملا ذهنی خطوط را رسم می کند و خودش نمی داند که از سبک نقاشی خط استفاده می کند.

عظیمی با بیان این نکته که آثار ملاباقر مورد تایید انجمن خوشنویسی شهرستان شازند قرار دارد و این هنرمند تاکنون جوایز و لوح های متعددی دریافت کرده است، ادامه داد: این هنرمند به صورت خدادادی آثار بدیع ذهنی نقاشی خط و تاپوگرافی را ارائه می دهد و استعداد سرشاری در این زمینه دارد.

وی در خصوص دادستان علاقه مندی ملاباقر به این هنر عنوان کرد: در سن 13 سالگی به همراه پدر به آرامستان های روستاها می رفته و با دیدن نوشته های روی قبور که قالب آنها خطوط نسخ و ثلث و کتیبه ای هستند مجذوب هنر خطاطی می شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شازند ادامه داد: طبق بررسی های انجام شده مشخص شد این هنرمند از هماین اوایل علاقه مندی به این هنر شکل خطوط را در ذهن حک می کرده و بر روی کاغذ تصویر سازی را انجام می داده است. هم اکنون نیز ملاباقر نوشته ها را با توجه به تصویری که در ذهن دارد بر روی کاغذ می نویسد و سوادی برای نوشتن در کار نیست.

عظیمی بیان کرد: عشق به نوشتن و خطاطی باعث شد که سال ها هنر خطاطی را پیگیری کند و نداشتن سواد مانعی برای درک و به تصویر کشیدن هنرش نباشد.

وی عنوان کرد: برای قدردانی از هنر چندین ساله ملاباقر و آشنایی مردم به ویژه نسل جوان با این هنرمند نمایشگاهی از آثار او در شازند برپا شد.

کلید واژه ها :
خطاط بی سواد
دسته بندی :  خطاطی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا