سریال قبله عالم
سریال خاتون

کتابی مصور وجالب با موضوعی واقعی

تاریخ : 1396.03.08
نویسنده : Honarmand
نظرات : 0
هنرمندیها : طوفان کاترینا که سال‌ها پیش در آمریکا خسارات زیادی به بار آورد، تاکنون موضوع فیلم‌ها و داستان‌های بسیاری بوده است. این حادثه‌ دردناک که باعث نابودی زندگی بسیاری از مردم فقیر آمریکا شد و انتقادهای تندی هم متوجه سیاست‌ها و عملکردهای دولت وقت در آمریکا کرد، تأثیرش بر زندگی بسیاری چنان بود که به‌ طور غیرمستقیم نیز توانست در آثار برخی هنرمندان و نویسندگان خود را نشان بدهد. مثل ایده‌ اولیه‌ نوشته شدن داستان مصور «موریس و کتاب‌های پرنده» که در عین خلاقانه بودن و فانتزی درخشانی که در دل اثر نهفته، بی‌شباهت به شعری مصور نیست که در ستایش کتاب سروده شده است. 

موریس و کتاب‌های پرنده

کتاب «موریس و کتاب‌های پرنده» داستان مردی است به نام موریس که یک روز طوفان کاترینا تمام خانه و زندگی و شهرش را ویران می‌کند. موریس از شهر خود  رفته و مسیری را طی می‌کند  تا اینکه در بین راه زنی را در حال پرواز با کتاب‌هایش می‌بینند. زن در حالی ‌که ‌سوی آسمان پرواز می‌کند کتابی را سمت موریس پرت می‌کند. مهم این است که در میان خرابه‌ها و ویرانی‌ها، به دنبال راهکاهای سازنده باشیم و به دانستن بیندیشیم. این کتاب زندگی موریس را کاملاً تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و او را وارد دنیاها و تجربه‌های تازه‌ای می‌کند. کتاب‌ها برای موریس به پرواز در می‌آیند و خودشان را برای او می‌خوانند. موریس می‌‌تواند ارتباطی فراتر از معمول با کتاب‌ها برقرار کند. تا آن‌جا که با کتاب‌های پرنده پیر می‌شود و هنگام رفتن این کتاب‌ها هستند که او را به سوی آسمان می‌برند. در حالی ‌که موریس دوباره جوان شده و مثل همان روزی شده که برای اولین بار آن کتاب پرنده را دید. اما سرنوشت موریس به این‌جا ختم نمی‌شود. چون کتاب‌های او مانده‌اند و از خودش نیز کتابی به جا مانده که می‌تواند برای نسل بعد از خودش مفید باشد. 
«موریس و کتاب‌های پرنده» همچنین از تصویرگری بسیار جذاب و بی‌نظیری برخوردار است. تصویرگر برای مخاطبش با پرداختن به جزییات و نمایان کردن شاعرانه‌ی مناظر با تکنیک‌های قدیمی و کلاسیک تصویرگری کتاب، توانسته داستان موریس را چنان برای مخاطب زنده و قابل لمس به تصویر بکشند که با مشاهده‌ی طوفان کاترینا به راستی احساس می‌کند خودش در میانه‌ی این طوفان گرفتار شده است. این کاری نیست که کلمات به تنهایی از پسش بربیایند. تصاویر جذاب و واقع‌نمایانه‌ کتاب از به خوبی از پس کامل کردن این فرایند برآمده‌اند.
این کتاب هم می‌تواند برای بچه‌های ۵ سال به بالا جذاب باشد و هم برای ما آدم بزرگ‌ها که هنوز کتاب را همچون پرنده‌ای می‌بینیم که قادر است با دو بال توانا و لطیف ما را به جهان خیال و جهانی که زیباتر از این دنیای واقعی است ببرد. 
نشر پرتقال کتاب موریس و کتاب‌های پرنده را در قطع خشتی و به ‌صورت چهار رنگ در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه به صورت چهاررنگ و با جلد سخت و کاغذهای روغنی چاپ کرده و با قیمت ۱۷ هزار تومان به بازار نشر کودک و نوجوان ارائه کرده است.
باشگاه خبرنگاران جوان 
کلید واژه ها :
کتاب کودکان
دسته بندی :  ادبیات

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا