سریال خاتون

آموزش تهیه خمیر فیمو خانگی

تاریخ : 1398.12.28
نویسنده : Honarmand
نظرات : 6

هنرمندیها : فیمو نام یکی از برندهای معروف خمیر پلیمری است که توسط کارخانه استدلر (Steadtler) کشور المان تولید می شود. در کشر ایران ، این خمیر به سختی پیدا می شود و به علت نایاب بودن آن ، معمولا قیمت بالایی دارند که اصلا به صرفه نیست . در ایران ، بجای استفاده از این خمیر ، معمولا اکثر افرادی که به ساخت مجسمه و جواهرات و ... علاقمند هستند ، از خمیر های مجسمه سازی جایگزین که کیفیتی ، مشابه دارند ، استفاده می کنند . در ادامه ، با نحوه کار با خمیر فیمو و آموزش تهیه خمیر جایگزین فیمو ، آشنا شوید .

 

آموزش تهیه خمیر فیمو

 

تفاوت های خمیر فیمو و خمیر جایگزین خمیر فیمو

 

خمیر فیمو به هیچ عنوان در منزل قابل پخت نیست ، اما خمیر گل چینی به راحتی با چند روش ساده قابل ساخت است.

برای قابل استفاده شدن خمیر فیمو، باید آن در فر برقی پخت، اما خمیر گل چینی در مجاورت هوا و بسته به حجم کار در چند دقیقه یا چند ساعت خشک می شود.

خمیر فیمو بعد از پخت بسیار سبک، قابل شستشو، نشکن و انعطاف پذیر است، ولی سنگینی خمیر گل چینی نسب به حجم کار زیاد است. به راحتی میشکند و انعطاف ندارد، حتی بعد از اسپری کردن فیکساتور قابل شستشو نیست.

با توجه به اینکه خمیر فیمو برخلاف گل چینی در مجاورت هوا خشک نمی شود، امکان فرم دهی بیشتری دارد.

کیفیت و شفافیت خمیر فیمو قبل و بعد از پخت نسبت به خمیر گل چینی زیاد است.

خمیر فیمو در ایران قابل دسترسی نیست.

 

نرم کردن خمیر فیمو

برای کارهای مجسمه سازی و زیورآلات بهترین نوع خمیر فیمو Fimo Professional می باشد که با ورز دادن دست به نرمی مورد نظر می رسد. ولیکن ممکن است نیاز به ترفندهای خاصی برای نرم کردن خمیر پلیمر داشته باشید. البته شرکت استدلر برای نرم کردن خمیر محصولی با عنوان Clay Softener را عرضه کرده است که قابل تهیه در داخل کشور نیست.

راه های مختلفی برای نرم کردن خیمر پلیمر وجود دارد ولیکن همه آنها به نوعی به کیفیت خمیر آسیب می زنند. به همین دلیل تا جایی که می توانید خمیر را با ورز دادن به نرمی مورد نظر برسانید. برای این کار از تکه کوچک خمیر شروع کنید و آنرا فشار دهید تا متراکم و نرم شود. سپس کم کم تکه های خمیر را به آن اضافه نمایید.

اگر خمیر به حدی سفت است که در اثر ورز دادن پودر می شود اندکی وازلین به دست خود بمالید و خمیر را ورز دهید. دقت داشته باشید که مقدار وازلین باید بسیار بسیار کم باشد چرا که روغن در واقع برای خمیر فیمو خورنده محسوب می شود و به همین دلیل است که به نرم کردن خمیر کمک می کند و در عین حال به کیفیت آن آسیب می زند. 

 

 

ابزار کار با خمیر فیمو

لوازم و ابزار مجسمه سازی را میتوانید از فروشگاه های لوازم قنادی و یا لوازم گل سازی ، به راحتی تهیه کنید . همچنین می توانید بدون اینکه هزینه ای کنید ، از کاردهای پنیر خوری ، کارد های آشپزخانه ، سیخ های چوبی ، درب خودکار ، سوزن ، خلال دندان، میل بافتنی و ... برای حالت دادن و طرح های زیبا روی کار خود استفاده کنید. اغلب هنرمندان در این زمینه ، از پیش پا افتاده ترین ابزار و لوازم تحریر و آشپزخانه ، برای حالت دهی و فرم دهی مجسمه های خود استفاده می کنند . یادتان باشد که ابزار ، بهترین مجسمه ها را خلق نمی کنند بلکه این خلاقیت و هنر و حوصله و علاقه شما است که موجب خلق بهترین آثار می شود. پس هنر خود را محدود به ابزار و هزینه های جانبی غیر ضروری نکنید .

 

نحوه پخت خمیر فیمو

خمیر فیمو تحت حرارت پخته و سفت می شود و قبل از آن که در فر قرار بگیرد به هیچ وجه خشک نمی شود. برای پخت خمیر فیمو می بایست از فرهای برقی کانوکشن استفاده شود. فرهای مایکروویو به هیچ وجه برای پخت خمیر فیمو مناسب نیستند.

 

برای پخت خمیر پلیمری فیمو ، میتوانید از فر های گازی استفاده نمایید فقط با این شرط که حرارت از پایین و غیر مستقیم باشد و حرارت لازم را به طور یکسان به خمیر بدهد در غیر اینصورت سطح خمیر می سوزد .  

معمولا هنرمندانی که در این زمینه فعالیت میکنند ، از فرهای برقی برای پخت مجسمه های پلیمری خود استفاده می کنند .

 

درجه حرارت و مدت زمان پخت خمیر فیمو

مدت زمان و درجه حرارت پخت خمیر فیمو روی بسته های آنها نوشته شده است. خمیر فیمو را می بایست در دمای ۲۳۰ درجه فارنهایت برابر با ۱۱۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه حرارت داد.

گاهی می توان بر اساس تجربه مدت زمان پخت را بیشتر کرد. اما مراقب باشید که خمیر نسوزد. چرا که خمیر فیمو بر اثر سوختن گازهای سمی تولید می کند. اگر خمیر فیمو را سوزاندید پنجره ها را باز کنید و کودکان را از داخل اتاق خارج کنید. برای احتیاط بهتر است فر را در فضای باز یا نیمه باز مانند تراس قرار دهید.

اگر خمیر فیمو را در مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه پخت کنید مقاومت لازم را به دست نخواهد آورد و به راحتی با ناخن یا اشیا تیز خراش بر می دارد و اگر کار ظریفی مانند شاخه و برگ گل درست کرده باشید به راحتی می شکند.

 

رنگ کردن خمیر فیمو

خمیر فیمو در رنگ های مختلف ارائه شده است و به عنوان یک هنرمند حرفه ای می بایست ترکیب رنگ ها را خوب بدانید. مگر در موارد خاص که رنگ کردن خمیر خود نیاز به هنر نقاشی داشته باشد. مانند نقاشی چهره های پلیمری که خود یک هنر ارزشمند محسوب می شود.

در هر حال اگر نیاز به رنگ کردن خمیر فیمو داشتید باید بعد از پخت به رنگ آمیزی خمیر بپردازید. و برای این کار رنگ های اکرلیک بهترین گزینه هستند چرا که با خمیر پلیمر واکنش نمی دهند.

نکته: هنگام رنگ آمیزی خمیر پخته شده با رنگ اکرلیک، از اضافه کردن آب زیاد به رنگ خودداری نمایید. چرا که سطح خمیر صیقلی و ضد آب است و اضافه کردن آب مانع از پوشش مناسب رنگ روی سطح می شود.

بعد از خشک شدن رنگ می توانید از اسپری فیکساتور رنگ برای ثبات رنگ روی سطح خمیر استفاده نمایید.

 

 روش چسباندن خمیر و تکه های ساخته شده به هم

 

برای اینکه تکه های خشک شده جواهرات خمیری را به قطعه اصلی ، مانند انگشتر ، گوشواره ، تزئینات گیره های مو و ... را به هم متصل کنید ، میتوانید از چسب های مایع که قوی ترین و سریع ترین آنها چسب یک دو سه است ، برای چسباندن استفاده نمایید. 

اگر قصد متصل نمودن قطعات خشک نشده و خیس خمیری را به یکدیگر دارید ، میتوانید ابتدا دو قطعه را در کنار هم قرار داده و با ابزار گل و مجسمه سازی یا یک کارد ساده ، به آرامی ، قطعات رابا در محل اتصال دو قطعه ، خوب پخش کنید تا هیچ درزی قابل مشاهده نباشد.

 

 

نکات بسیار مهم برای سلامتی هنگام کار با خمیر اصلی فیمو

 

*** خمیرهای پلیمر با برندهای معتبر سمی نیستند. اما این مساله را نمی توان به همین صراحت برای سایر خمیرهای پلیمری نیز مدعی شد . پس حتما قبل و بعد از استفاده از خمیر های پلیمری فیمو ، دستان خود را خوب تمیز کرده و بشویید و حواستان به کودکان نیز باشد تا دچار مسمومیت نشوند .

 

*** خمیرهای پلیمری به هیچ وجه نباید وارد دهان شوند، حتی دست هایی که با خمیر پلیمر کار کرده اند و به ظاهر تمیز می آیند باید قبل از خوردن غذا خوب شسته شوند . از آنجایی که استون و تینر خورنده خمیر پلیمر هستند، بعد از اتمام کار با خمیر فیمو یا هر خمیر پلیمری دیگر دست ها را با استون و تینر پاک و سپس با صابون بشویید.

 

*** توصیه می شود اگر خمیر پلیمر بسوزد محیط را با باز کردن پنجره ها تهویه کنید.

 

*** اگر برای شما مقدور است ، فر برقی جداگانه یا فر خانگی که برای پخت غذا از آن استفاده نمی شود را برای پخت خمیر پلیمری فیمو استفاده کنید تا از مضرات آن در امان بمانید و اگر قصد دارید از همان فرهای خانگی و یا فر برقی که غذاهای خود را در آن طبخ می کنید برای پخت خمیر های پلیمری فیمو استفاده نمایید ، پس از هر با انجام پخت خمیر و مجسمه های ساخته شده با خمیر های پلیمری فیمو ، حتما اجاق و فر برقی خود را تمیز کرده و سپس برای پخت غذا از آن استفاده نمایید . اگر حین پخت خمیر پلیمری فیمو ، خمیر فیمو ، سوخت ، ابتدا فر برقی یا فر اجاق گاز را باز کرده و اجازه دهید گاز ها و دود حاصل از سوختگی خمیر پلیمری فیمو خارج شود و پنجره یا تهویه محل را روشن نمایید و سپس آن را خوب تمیز کنید .

 

 

مواد لازم برای تهیه خمیر جایگزین خمیر فیمو

 

۱. آرد نشاسته ذرت ۱ پیمانه ( یک لیوان کاغذی کوچک سر پر )
۲. چسب چوب بی رنگ ۱ پیمانه ( یک لیوان کاغذی کوچک سر پر )
۳. گلیسرین ۱ قاشق غذا خوری 
۴. وازلین ۱ قاشق غذاخوری
۵. قابلمه تفلون و مقدار کمی روغن مایع ساده
۶. دستکش نخی و دستکش یک بار مصرف

 

مراحل ساختن خمیر جایگزین خمیر فیمو

 1 - اولین اقدام برای تهیه خمیر جایگزین خمیر فیمو فراهم آوردن قابلمه تفلون و قاشق چوبی است که باید آنها را خوب چرب کنید.

 

 2 - ابتدا وازلین و گلیسرین را در قابلمه مخلوط کنید. به طوری که تکه های درشت وازلین در ظرف باقی نماند.

 

 3 - چسب چوب را داخل قابلمه بریزید و به خوبی با گلیسرین و وازلین ترکیب کنید . زمانیکه مخصوط یکدست شد، آرد را به آن اضافه و مخلوط کنید.

 

 4 - مواد را کف قابلمه به صورت یکدست صاف کنید به طوری که در همه قسمت ها ضخامت یکسان داشته باشد. بعد از حل شدن کامل مواد و یکدست شدن آنها با هم، قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید.

 

 5 - قابلمه را روی کتری پر از آب در حال جوش بگذارید. طوری که بخار کتری به طور مستقیم با زیر قابلمه تماس پیدا کند. به این روش پخت “بن ماری” گفته می شود. کتری را روی شعله ملایم و قابلمه را روی کتری به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید.

 

 6 - بعد از ۱۵ دقیقه خمیر جایگزین خمیر فیمو را چک کنید. نوک انگشت خود را به سطح خمیر بزنید. خمیر باید خود را گرفته و تنها به اندازه چند میلیمتر از سطح خمیر خیس مانده باشد. نرمی سطح خمیر باید مقداری چسبنده باشد. حالا می توانید خمیر را به راحتی از کف قابلمه جدا کنید.  

 

 7 - مرحله آخر مرحله ورز دادن خمیر جایگزین خمیر فیمو می باشد. برای اینکه داغی خمیر پوست را اذیت نکند، ابتدا یک دستکش نخی بپوشید و روی آن یک دستکش یک بار مصرف. حالا به راحتی بدون اینکه اذیت بشوید می توانید خمیر را ورز دهید. هدف از ورز دادن خمیر مخلوط شدن سطح خیس روی خمیر با سطح زیرین خمیر است که در تماس با قابلمه کاملا خودش را گرفته است. 

 

 8 - در این مرحله خمیر جایگزین خمیر فیمو را کنار گذاشته تا خنک شود و بعد از خنک شدن ، آن را داخل پارچه تمیز نخی پیچیده و بعد داخل نایلون قرار دهید و به مدت ۲۴ ساعت در یخچال بگذارید تا خمیر آماده شود. اگر کیسه خمیر جایگزین خمیر فیمو ، قطرات آب دارد ، مجدد دستمال نخی دیگری را آماده و خمیر را داخل آن قرار دهید و سپس داخل کیسه نایلونی جدیدی قرار دهید . کیسه خمیر جایگزین خمیر فیمو را داخل کیسه ای ضخیم تر قرار دهید تا از خشک شدن خمیر جلوگیری کند.

 

مراحل رنگ کردن خمیر جایگزین خمیر فیمو

 

برای رنگ کردن خمیر جایگزین خمیر فیمو ، از انواع رنگ روغن استفاده می کنیم.

برای رنگ کردن خمیر جایگزین خمیر فیمو ، مقداری از خمیر را برداشته و با رنگ های موجود یا ترکیب چند رنگ ، و قرار دادن مقدار کمی از رنگ ها ، شروع به ورز دادن مجدد خمیر جایگزین خمیر فیمو میکنیم تا خمیر مورد نظر با رنگ دلخواه ، بدست آید . توجه داشته باشید که برای حصول بهترین نتیجه ، به مقادیر کم و در چند مرحله ، رنگ ها را با هم ترکیب کنید. 

 

 

نکات مهم برای تهیه و نگهداری خمیر جایگزین خمیر فیمو

 

برای تهیه خمیر جایگزین خمیر فیمو یا همان خمیر گل سازی ، روش ها و دستور پخت های مختلفی را می توانید در اینترنت پیدا کنید. برخی دستورها شامل مقداری آب و آب لیمو هستند.

خمیر جایگزین خمیر فیمو که با این آموزش تهیه می کنید برای چند هفته در دمای اتاق و چندین ماه داخل یخچال ماندگاری خواهد داشت. حتی می توانید آنرا به مدت یک سال داخل فریزر نیز نگاه دارید.

و اما در مورد آب، بهتر است آن را از دستور تهیه حذف کنید. خمیر جایگزین خمیر فیمو در هنگام خشک شدن خودش را جمع می کند و آب این خاصیت را تشدید خواهد کرد.

حتما از کیسه های نایلونی ضخیم و در عین حال نرم استفاده کنید تا خمیر جایگزین خمیر فیمو نرم بماند.

 

 

 


فیلم و سریال تصادفی


دسته بندی :  مجسمه سازی

نظرات

User Avatar
 • فاطمه
 • در تاریخ : 2 دی 1399 09:14
1
سلام.این خمیر مثل خمیر فیمو باید در فربرقی قرار داده بشه تا خشک شه. و ضدآب و نشکن هست
 • 4
User Avatar
 • modiriat
 • در تاریخ : 3 دی 1399 10:49
2
فاطمه,
نه عزیزم . این خمیر ، نیازی به پخته شدن ، بعد از ساخت مجسمه نداره چون موقع درست کردن خمیر ، عمل پخته شدن انجام میشه و باید بگم که این خمیر نشکن هست .
اگر موارد بالا رو موقع درست کردن خمیر رعایت کنی ، یه خمیر عالی درست میشه . 
 • 3
User Avatar
 • صبا
 • در تاریخ : 4 بهمن 1399 16:06
3
سلام . ازین خمیر میشه برای کار روی ماگ و قاشق چنگال استفاده کرد؟ قابل شستشو هست؟سلام. این خمیر قابل شستشو هست؟ و آیا میشه برای تزیین ماگ و.... از این خمیر استفاده کرد؟سلام. این خمیر قابل شستشو هست؟ میشه ازین خمیر برای تزیین ماگ و ضروف دیگه استفاده کر؟
 • 2
User Avatar
 • modiriat
 • در تاریخ : 5 بهمن 1399 09:58
4
صبا,

قابل شستشو هست ، به شرطی که خمیر را رنگی کرده باشید و نه اینکه بعدا روی آن رنگ بزنید .
قابلیت استفاده روی لوازمی که ذکر کردید را دارد . 
 • 3
User Avatar
 • مریم محمدی
 • در تاریخ : 5 تیر 1400 18:56
5
سلام  ورز شما بخیر من تازه شروع کردن در زمینه ماگ سازی چند بار از خمیر پلیمر میهن خریدم  ولی الان  میخوام تولید کنم آیا جای هست که مواد اولیه ساخت خمیر عروسک سازی داشته باشه ممنون اگر امکان داره راهنمایی کنید .
 • 2
User Avatar
 • مریم
 • در تاریخ : 20 آذر 1402 07:33
6
صبا,سلام وقت بخیر اگر می خواهید خمیر شما ضد آب باشد از خمیر های پلیمری باید استفاده کنید مثل برندهای فیمو استدرلر یا خمیر پلیمری میهن استفاده کنید
 • 0

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا